Vanhoista vanhimpien elämänlaatu




Eloranta S., Mäkimattila M., Viitanen M., Viikari L., & Salminen M

PublisherKasvun ja vanhenemisen tutkijat

2020

Gerontologia

34

3

209

221

0784-0039

DOIhttps://doi.org/10.23989/gerontologia.91148

https://doi.org/10.23989/gerontologia.91148



Tutkimuksen tarkoituksena oli arvioida 95-vuotiaiden koettua elämänlaatua sekä tyytyväisyyttä elämänlaadun fyysiseen, psyykkiseen, sosiaaliseen ja elinympäristöön liittyvään elämänlaadun ulottuvuuteen.
Tutkimuksessa kohdejoukkona olivat turkulaiset kotona tai laitoshoidossa asuneet vuonna 1920 syntyneet (n=58). Elämänlaatua arvioitiin WHOQOL-Bref-mittarilla.
Tulosten mukaan 52:stä (49 %) elämänlaatukyselyyn vastanneesta melkein kolme neljäsosaa (73 %) koki elämänlaatunsa hyväksi tai erittäin hyväksi ja oli melko tai erittäin tyytyväinen terveyteensä. Vastaajat kokivat elämänlaatunsa ulottuvuuksista parhaaksi elinympäristöön liittyvän ulottuvuuden (keskiarvopisteet 77,8) ja heikommaksi psyykkisen ulottuvuuden (60,9). Siitä huolimatta, että psyykkinen ulottuvuus koettiin heikoimmaksi elämänlaadun ulottuvuudeksi, yli puolet vastaajista koki nauttivansa elämästä ja kaksi kolmasosaa koki elämänsä vähintään kohtuullisen merkitykselliseksi. Tämän tutkimuksen tulokset vahvistavat tietoa siitä, että parhaiten pärjäävällä osalla hyvin iäkkäistä elämänlaatu säilyy pääsääntöisesti hyvänä korkeaan ikään saakka.



Last updated on 2024-26-11 at 17:31