A2 Refereed review article in a scientific journal

Vanhoista vanhimpien elämänlaatu




AuthorsEloranta S., Mäkimattila M., Viitanen M., Viikari L., & Salminen M

PublisherKasvun ja vanhenemisen tutkijat

Publication year2020

JournalGerontologia

Volume34

Issue3

First page 209

Last page221

eISSN0784-0039

DOIhttps://doi.org/10.23989/gerontologia.91148

Web address https://doi.org/10.23989/gerontologia.91148


Abstract

Tutkimuksen tarkoituksena oli arvioida 95-vuotiaiden koettua elämänlaatua sekä tyytyväisyyttä elämänlaadun fyysiseen, psyykkiseen, sosiaaliseen ja elinympäristöön liittyvään elämänlaadun ulottuvuuteen.
Tutkimuksessa kohdejoukkona olivat turkulaiset kotona tai laitoshoidossa asuneet vuonna 1920 syntyneet (n=58). Elämänlaatua arvioitiin WHOQOL-Bref-mittarilla.
Tulosten mukaan 52:stä (49 %) elämänlaatukyselyyn vastanneesta melkein kolme neljäsosaa (73 %) koki elämänlaatunsa hyväksi tai erittäin hyväksi ja oli melko tai erittäin tyytyväinen terveyteensä. Vastaajat kokivat elämänlaatunsa ulottuvuuksista parhaaksi elinympäristöön liittyvän ulottuvuuden (keskiarvopisteet 77,8) ja heikommaksi psyykkisen ulottuvuuden (60,9). Siitä huolimatta, että psyykkinen ulottuvuus koettiin heikoimmaksi elämänlaadun ulottuvuudeksi, yli puolet vastaajista koki nauttivansa elämästä ja kaksi kolmasosaa koki elämänsä vähintään kohtuullisen merkitykselliseksi. Tämän tutkimuksen tulokset vahvistavat tietoa siitä, että parhaiten pärjäävällä osalla hyvin iäkkäistä elämänlaatu säilyy pääsääntöisesti hyvänä korkeaan ikään saakka.



Last updated on 2024-26-11 at 17:31