Uniapnean ilmaantuvuus kasvoi – alueelliset erot merkittäviä
: Palomäki, Marja; Kolari, Terhi; Saaresranta, Tarja; Anttalainen, Ulla; Partinen, Markku; Keto, Jaana; Linna, Miika
Publisher: Suomen lääkäriliitto
: 2024
: Lääkärilehti
: e39227
: 79
: 0039-5560
: 2489-7434
: https://www.laakarilehti.fi/tieteessa/alkuperaistutkimukset/uniapnean-ilmaantuvuus-kasvoi-alueelliset-erot-merkittavia/
: https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/458231762
Lähtökohdat Uniapnean diagnostiikan ja hoidon kysyntä on kasvanut, mitä selittänevät terveydenhuoltohenkilöstön koulutus, ylipainon lisääntyminen ja sairauden saama huomio tiedotusvälineissä. Vuonna 2017 ilmaantuvuus suomalaisessa aikuisväestössä oli 6/1 000. Selvitimme ilmaantuvuuden muutosta ja alueellisia eroja.
Menetelmät Vuonna 2020 uuden uniapneadiagnoosin (ICD-10-koodi G47.3) saaneet täysi-ikäiset henkilöt poimittiin Impro-tutkimusaineistosta, joka perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen hoitoilmoitusrekistereihin. Ilmaantuvuutta arvioitiin neljän ikäryhmän, sukupuolen, kolmen kuntatyypin ja sairaanhoitopiirin perusteella.
Tulokset Ilmaantuvuus aikuisväestössä vuonna 2020 oli 8,9 (95 %:n luottamusväli 8,8–8,9) / 1 000 henkilöä. Naisten osuus uusista potilaista oli 38 %. Ilmaantuvuus oli suurinta 40–64-vuotiailla, Länsi-Suomessa ja taajamatyyppisissä kunnissa. Vähäisimmän ilmaantuvuuden sairaanhoitopiirit sijaitsevat melko tasaisesti eri puolilla maata.
Päätelmät Uniapnean ilmaantuvuus Suomessa on kasvanut 2010-luvun loppupuolella. Alueellisia eroja selittänevät erot ylipainon ja lihavuuden esiintyvyyksissä.