A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä

Uniapnean ilmaantuvuus kasvoi – alueelliset erot merkittäviä




TekijätPalomäki, Marja; Kolari, Terhi; Saaresranta, Tarja; Anttalainen, Ulla; Partinen, Markku; Keto, Jaana; Linna, Miika

KustantajaSuomen lääkäriliitto

Julkaisuvuosi2024

JournalLääkärilehti

Artikkelin numeroe39227

Vuosikerta79

ISSN0039-5560

eISSN2489-7434

Verkko-osoitehttps://www.laakarilehti.fi/tieteessa/alkuperaistutkimukset/uniapnean-ilmaantuvuus-kasvoi-alueelliset-erot-merkittavia/

Rinnakkaistallenteen osoitehttps://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/458231762


Tiivistelmä

Lähtökohdat Uniapnean diagnostiikan ja hoidon kysyntä on kasvanut, mitä selittänevät terveydenhuoltohenkilöstön koulutus, ylipainon lisääntyminen ja sairauden saama huomio tiedotusvälineissä. Vuonna 2017 ilmaantuvuus suomalaisessa aikuisväestössä oli 6/1 000. Selvitimme ilmaantuvuuden muutosta ja alueellisia eroja.

Menetelmät Vuonna 2020 uuden uniapneadiagnoosin (ICD-10-koodi G47.3) saaneet täysi-ikäiset henkilöt poimittiin Impro-tutkimusaineistosta, joka perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen hoitoilmoitusrekistereihin. Ilmaantuvuutta arvioitiin neljän ikäryhmän, sukupuolen, kolmen kuntatyypin ja sairaanhoitopiirin perusteella.

Tulokset Ilmaantuvuus aikuisväestössä vuonna 2020 oli 8,9 (95 %:n luottamusväli 8,8–8,9) / 1 000 henkilöä. Naisten osuus uusista potilaista oli 38 %. Ilmaantuvuus oli suurinta 40–64-vuotiailla, Länsi-Suomessa ja taajamatyyppisissä kunnissa. Vähäisimmän ilmaantuvuuden sairaanhoitopiirit sijaitsevat melko tasaisesti eri puolilla maata.

Päätelmät Uniapnean ilmaantuvuus Suomessa on kasvanut 2010-luvun loppupuolella. Alueellisia eroja selittänevät erot ylipainon ja lihavuuden esiintyvyyksissä.


Ladattava julkaisu

This is an electronic reprint of the original article.
This reprint may differ from the original in pagination and typographic detail. Please cite the original version.





Last updated on 2025-27-01 at 19:01