Perussairauksien hoito on avainasemassa aikuisten sentraalisessa uniapneassa




Aro Miia, Korenius Minna, Anttalainen Ulla, Saaresranta Tarja

PublisherSuomen lääkäriliitto

2022

Lääkärilehti

77

18

829

832

2489-7434

https://www.laakarilehti.fi/lehdet/18-2022/perussairauksien-hoito-on-avainasemassa-aikuisten-sentraalisessa-uniapneassa/

https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/175374788



Sentraalisessa uniapneassa unenaikaiset hengityskatkokset johtuvat ­hengityksen säätelyn häiriöstä, eivät ylähengitysteiden ahtautumisesta, kuten obstruktiivisessa uniapneassa.

Sentraalinen uniapnea ja sen alatyyppi Cheyne–Stokesin hengitys ovat yleisiä sydämen vajaatoimintaa ja eteisvärinää sairastavilla ja usein merkki huonosta ennusteesta.

Opioidien käytön ja korvaushoidon lisääntyminen ovat lisänneet sentraalisen uniapnean esiintyvyyttä myös nuorilla.

Altistavan perussairauden hoito on tärkeintä; tarvittaessa hoitoon liitetään yönaikainen hengityslaitehoito tai joskus happihoito.


Last updated on 2024-26-11 at 10:36