A2 Refereed review article in a scientific journal
Perussairauksien hoito on avainasemassa aikuisten sentraalisessa uniapneassa
Authors: Aro Miia, Korenius Minna, Anttalainen Ulla, Saaresranta Tarja
Publisher: Suomen lääkäriliitto
Publication year: 2022
Journal: Lääkärilehti
Volume: 77
Issue: 18
First page : 829
Last page: 832
eISSN: 2489-7434
Web address : https://www.laakarilehti.fi/lehdet/18-2022/perussairauksien-hoito-on-avainasemassa-aikuisten-sentraalisessa-uniapneassa/
Self-archived copy’s web address: https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/175374788
Sentraalisessa uniapneassa unenaikaiset hengityskatkokset johtuvat hengityksen säätelyn häiriöstä, eivät ylähengitysteiden ahtautumisesta, kuten obstruktiivisessa uniapneassa.
Sentraalinen uniapnea ja sen alatyyppi Cheyne–Stokesin hengitys ovat yleisiä sydämen vajaatoimintaa ja eteisvärinää sairastavilla ja usein merkki huonosta ennusteesta.
Opioidien käytön ja korvaushoidon lisääntyminen ovat lisänneet sentraalisen uniapnean esiintyvyyttä myös nuorilla.
Altistavan perussairauden hoito on tärkeintä; tarvittaessa hoitoon liitetään yönaikainen hengityslaitehoito tai joskus happihoito.
Downloadable publication This is an electronic reprint of the original article. |