Lena Gottelier
FT
lena.gottelier@utu.fi |
Suomenkielinen nykyrunous sekä nykyrunouden yhteydet ja erot kansanrunoustraditioon.
Runouden yhteiskunnallisuus, runouden yhteisöllisyys ja etnofuturismi.
Tutkin parhaillaan myötätunnon merkityksiä ylikulutukseen liittyvään luopumisen problematiikkaan 2020-luvulla julkaistussa ja julkaistavassa metsäaiheisessa runoudessa. Tutkimusotteeni kiinnittää huomiota runouden kykyyn yhdistää tunteita ja tietoa tavalla, joka koskettaa lukijaa.
Suomalainen luonnonvarojen kulutus ylittää globaalit kestävyysrajat moninkertaisesti, ja sen seurauksista kärsivät myös Suomen ulkopuolella paitsi luonto myös kaikkein köyhimmät ihmiset. Metsien teollinen hyödyntäminen Suomessa liittyy läheisesti elintason nousuun ja sitä kautta haitallisten kulutustottumusten kehittymiseen. Tutkin sitä, miten myötätunnon ilmaisut runoudessa toimivat lukijan itsetutkiskelun katalysaattoreina. Kiinnitän erityistä huomiota siihen, miten vaatimuksia luopumisesta käsitellään runoudessa toiseuden ja oikeudenmukaisuuden näkökulmista.
Kuljetan suomenkielistä nykyrunoutta lukiessani mukana kansanrunouskontekstia eli Suomen Kansan Vanhoja Runoja (SKVR-arkisto) sekä niistä tutkimuksissa tehtyjä luentoja. Tulokulmani kansanrunouteen on kulttuurintutkimuksellinen. Minua kiinnostavat tradition esityksissä metsään liittyvät rituaalit, uskomukset ja käytännön merkitykset, jotka kaikki kertovat ihmisen metsää käsittelevistä tunteista ennen antroposeenin aikakautta.
Osa hankkeeni tarkoitusta on seurata aktiivisesti nykyrunouden julkaisukenttää, niin runoutta kuin sen vastaanottoa, ja tehdä näkyväksi metsä-aiheisen runouden reagointia ilmastokriisiin.
Opetuksessa ja yleisöluennoissa olen keskittynyt runouteen.
- Uuden laulun aika. Suomenkielisen nykyrunouden yhteydet ja erot kansanrunoustraditioon. (2020) Gottelier Lena
(G5 Artikkeliväitöskirja) - "Mitä annetaan, mitä ammennetaan" : Ironinen lukutapa kansanlyriikan ja nykyrunouden liitoskohdissa (2019) Satuperinteestä nykyrunoon: suullisen perinteen ja kirjallisuuden yhteyksiä Gottelier Lena
(A3 Vertaisarvioitu kirjan tai muun kokoomateoksen osa) - Näkökulmia nykyrunouden yhteisöllisyyteen. Juha Jyrkkään Ouramoinen ja Johanna Venhon Yhtä juhlaa (2019)
- Sananjalka
(A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä ) - Runojen elämäkerta (2018)
- Joutsen : Kotimaisen kirjallisuudentutkimuksen vuosikirja
(B1 Vertaisarvioimaton kirjoitus tieteellisessä lehdessä ) - Erityinen paikallisuus, yhteinen tulevaisuus : etnofuturismi suomalaisessa nykyrunoudessa (2017)
- Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avain
(A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä ) - Nälkäisen jääkarhun lähettyvillä, eli, Nykyrunon vaikeudesta (2017)
- Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avain
(B1 Vertaisarvioimaton kirjoitus tieteellisessä lehdessä ) - Uusista murheista muovailtu. Nykylyriikan suhde lyyrisessä kansanrunoudessa esiintyvään surujen ja huolten purkamisen traditioon. (2015)
- Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avain
(A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä )