D2 Artikkeli ammatillisessa kokoomateoksessa

Krooninen alaraajahaava. Käypä hoito -suositus




TekijätIsoherranen Kirsi, Salmi Teea, Kaartinen Ilkka, Karppelin Matti, Kemppainen Tarja, Kielo-Viljamaa Emilia, Kuokkanen Opri, Mattila Ville Viljamaa Jaakko, Ranta Tomi

ToimittajaIsoherranen Kirsi, Salmi Teea, Kaartinen Ilkka, Karppelin Matti, Kemppainen Tarja, Kielo-Viljamaa Emilia, Kuokkanen Opri, Mattila Ville Viljamaa Jaakko, Ranta Tomi

KustantajaKustannus Oy Duodecim

Julkaisuvuosi2021

Kokoomateoksen nimiKrooninen alaraajahaava. Käypä hoito -suositus

Verkko-osoitehttps://www.kaypahoito.fi/hoi50058


Tiivistelmä
  • Krooniset alaraajahaavat ovat merkittävä potilaan elämänlaatua heikentävä ja terveydenhuollon kustannuksia aiheuttava ongelma.
  • Huolellinen lääkärin tekemä kliininen tutkimus, haavadiagnoosi ja hoitosuunnitelma heti alkuvaiheessa ovat hoidon kulmakiviä.
  • Valtaosa alaraajahaavoista on verenkiertoperäisiä, ja laskimovajaatoiminta on niiden yleisin taustasyy. Valtimoverenkierron riittävyys tulee kuitenkin arvioida aina, jos raajassa on haava.
    • Laskimo- tai valtimohaavaa epäiltäessä potilas tulee lähettää mahdollisimman aikaisessa vaiheessa verisuonikirurgin arvioon.
    • Laskimoiden ja valtimoiden kuvantamistutkimukset tehdään erikoissairaanhoidossa.
  • Epätyypillistä haavaa tulee epäillä, jos haavan sijainti tai ulkonäkö on epätyypillinen tai jos haava ei asianmukaisesta hoidosta huolimatta osoita paranemisen merkkejä 4–12 viikon kuluessa.
    • Ihokoepala otetaan jo avoterveydenhuollossa, jos epäillään pahanlaatuista haavaa. Muissa epätyypillisissä haavoissa diagnostiikka ja hoito keskittyvät erikoissairaanhoitoon.
  • Haavan etiologian lisäksi muiden mahdollisesti haavan syntyyn tai huonoon paranemiseen vaikuttavien tautien, kuten diabeteksen, verenpainetaudin, lihavuuden, vajaaravitsemuksen, sydämen vajaatoiminnan ja depression, huomioiminen on tärkeää.
  • Haavan hoito on aloitettava tehokkaasti heti haavan ilmaannuttua, sillä hoidon viivästyessä paranemisen todennäköisyys pienenee.
  • Kroonisen haavan hoidon tulee kohdistua haavan syyn korjaamiseen.
    • Valtimohaavan ainut parantava hoito on raajan revaskularisaatio.
    • Laskimohaavan tärkein hoito on haavan taustalla olevan laskimovajaatoiminnan hävittäminen laskimonsisäisillä menetelmillä.
    • Systeemisairauksien aiheuttamissa haavoissa hoito kohdistetaan pitkäaikaissairauteen.
  • Laskimohaavaan tulee lisäksi aloittaa kompressiohoito heti avoterveydenhuollossa, kun merkittävä valtimoverenkierron vajaus ja hoidon muut mahdolliset vasta-aiheet on suljettu pois. Kompressiohoitoa tulee käyttää vastaavalla tavalla myös muissa kroonisissa haavoissa.
  • Paikallishoidon tavoitteena on edistää haavan paranemista luomalla suotuisa paranemisympäristö ja puhdistaa haava.
  • Plastiikkakirurgista korjausleikkausta voidaan tarvita kookkaan tai pitkään avoinna olleen haavan hoitamisessa.
  • Haavainfektiota epäiltäessä kliininen kuva ratkaisee mikrobilääkehoidon tarpeen.
  • Kroonista haavaa sairastavaa tulee hoitaa kokonaisvaltaisesti. Hoidossa tulee huomioida myös kipu, ravitsemukselliset tekijät sekä elämänlaatu.
  • Huonosti paranevien haavojen hoidossa paras tulos saavutetaan moniammatillisella työryhmällä. Moniammatillisen hoidon tulee toteutua jo avoterveydenhuollossa (esim. lääkäri, haavahoitaja, jalkaterapeutti tai jalkojenhoitaja ja ravitsemusterapeutti).



Last updated on 2024-26-11 at 21:28