A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä
Lääkärit hallitsevat verenpaineen hoidon, mutta lääkitys kannattaisi aloittaa aiemmin
Tekijät: Johansson J, Honkinen P-L, Korhonen P
Kustannuspaikka: Helsinki
Julkaisuvuosi: 2020
Journal: Lääkärilehti
Vuosikerta: 75
Numero: 39
Aloitussivu: 2000
Lopetussivu: 2005
eISSN: 2489-7434
Verkko-osoite: https://www.laakarilehti.fi/tieteessa/alkuperaistutkimukset/laakarit-hallitsevat-verenpaineen-hoidon-mutta-laakitys-kannattaisi-aloittaa-aiemmin/
Rinnakkaistallenteen osoite: https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/51233263
Lähtökohdat Joka toisen suomalaisen aikuisen verenpaine on koholla, mutta alle 30 % hoidetuista saavuttaa hoitotavoitteen. Lääkärien lääkehoitovalinnat eivät ole olleet optimaalisia essentiaalisessa verenpainetaudissa, sillä runsas beetasalpaajien käyttö on korostunut aiemmissa tutkimuksissa.
Menetelmät Turun kaupungin terveyskeskuksen potilastietojärjestelmästä poimittiin henkilöt, joilla oli verenpainetaudin diagnoosi ja jotka olivat uusineet vähintään yhden lääkkeen vuonna 2017. Kyselytutkimuksella selvitettiin lääkärien verenpainelääkkeiden määräämiskäytäntöjä.
Tulokset Verenpainetaudin diagnoosi oli lähes joka kolmannella Turun terveyskeskuksen potilaalla. ACE:n estäjän ja ATR-salpaaja olivat käytetyimmät sekä ainoina lääkkeinä että lääkeyhdistelmissä. Beetasalpaajaa käytti ainoana verenpainelääkkeenä yksi viidestä potilaasta, kun sepelvaltimotautia tai eteisvärinää sairastavat oli suljettu pois analyysistä. Käypä hoito -suosituksen mukaisella tasolla 135/85 mmHg lääkehoidon olisi aloittanut 5 % ja tasolla 140/90 mmHg 38 % lääkäreistä.
Päätelmät Verenpainetautia sairastavat potilaat asioivat pääosin julkisessa perusterveydenhuollossa. Lääkärit tuntevat hyvin kohonneen verenpaineen Käypä hoito -suosituksen mukaiset lääkkeenmääräämiskäytännöt, mutta ennustetta voidaan parantaa edelleen aloittamalla lääkehoito aiemmin.
Ladattava julkaisu This is an electronic reprint of the original article. |