A1 Refereed original research article in a scientific journal
Akuuttien aivoverenkiertohäiriöpotilaiden rekanalisaatiohoidon arviointi ja päivystyksellinen hoito Suomessa vuonna 2023
Authors: Lappalainen, Aino; Ruuskanen, Jori; Sipilä, Jussi
Publisher: Suomalainen lääkäriseura Duodecim
Publication year: 2025
Journal: Duodecim
Volume: 141
Issue: 7
First page : 557
Last page: 564
ISSN: 0012-7183
eISSN: 2242-3281
Publication's open availability at the time of reporting: Open Access
Publication channel's open availability : Delayed Open Access publication channel (the publications become open after an embargo period)
Web address : https://www.duodecimlehti.fi/duo18730/
Self-archived copy’s web address: https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/505448895
JOHDANTO. Aivoinfarktien akuuttihoito on kehittynyt viime vuosikymmeninä. Selvitimme, miten rekanalisaatiohoitoihin soveltuvia potilaita arvioidaan ja hoidetaan Suomen yliopisto- ja keskussairaaloiden päivystyksissä.
AINEISTO. Lähetimme vuonna 2023 tiedonkeruulomakkeen kaikkiin 19 rekanalisaatioarvioita tekevään yliopistosairaalaan ja keskussairaalaan, ja täydensimme tutkimusta vastaajien haastatteluilla.
TULOKSET. Saimme vastauksen 17 (89 %) sairaalasta. Kaikissa sairaaloissa toteutettiin rekanalisaatioarvioita ympärivuorokautisesti. Sairaaloissa liuotuspäätöksiä tekivät neurologit virka-aikana kaikissa sairaaloissa ja päivystysaikana 59 %:ssa sairaaloista sekä akuuttilääkärit virka-aikana 29 %:ssa ja päivystysaikana 41 %:ssa. Telestrokea käytti 47 % sairaaloista. Osa sairaaloista käytti strukturoitua rekanalisaatiohoitokoulutusta. Tilastotietoja hoidosta oli niukasti saatavilla.
PÄÄTELMÄT. Rekanalisaatiohoitojen tarjonta on Suomessa kattava, mutta hoidon järjestelyt ja rekanalisaatiohoitokoulutuksen toteutus vaihtelevat. Telestroke ja akuuttilääkärit ovat edellytys liuotushoidon toteuttamiselle monessa sairaalassa. Hoidon laadun seurantaa ja kehittämistä vaikeuttavan tilastotietojen puutteen voisi ratkaista kansallisen aivoverenkiertohäiriörekisterin käyttöönotto.
Downloadable publication This is an electronic reprint of the original article. |