A2 Refereed review article in a scientific journal

Streptococcus pyogenes - monien taudinkuvien bakteeri




AuthorsKailankangas, Ville; Gröndahl-Yli-Hannuksela, Kirsi; Vilhonen, Johanna; Rantakokko-Jalava, Kaisu; Seiskari, Tapio; Oksi, Jarmo; Vuopio, Jaana; Syrjänen, Jaana

Publisher Suomalainen lääkäriseura Duodecim

Publication year2025

Journal: Duodecim

Volume141

Issue7

First page 531

Last page538

ISSN0012-7183

eISSN2242-3281

Publication's open availability at the time of reportingNo Open Access

Publication channel's open availability Delayed Open Access publication channel (the publications become open after an embargo period)

Web address https://www.duodecimlehti.fi/duo18727/

Self-archived copy’s web addresshttps://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/505442994


Abstract

Streptococcus pyogenes eli A-ryhmän streptokokki on keskeisimpiä taudinaiheuttajiamme. Se aiheuttaa monenlaisia infektioita lievistä iho- ja nieluinfektioista vakaviin invasiivisiin tautimuotoihin. Streptococcus pyogeneksen aiheuttamat taudit, myös vakavat tautimuodot, ovat viime vuosina lisääntyneet. Bakteeri on edelleen herkkä penisilliinille, ja etenkin vakavien tautimuotojen varhain aloitettu hoito on ensiarvoisen tärkeää. On olennaista muistaa Streptococcus pyogenes myös epidemioiden aiheuttajana.



Last updated on 03/12/2025 02:11:25 PM