A1 Refereed original research article in a scientific journal

Erityistä ja vaativaa erityistä tukea saavien opiskelijoiden näkemyksiä ammatillisen perustutkintokoulutuksen opinto- ja uraohjauksesta osana henkilökohtaistamisprosessia




AuthorsLaaksonen, Aija; Raudasoja, Anu

PublisherOpetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö - OKKA-säätiö

Publication year2025

JournalAmmattikasvatuksen Aikakauskirja

Journal name in sourceAmmattikasvatuksen aikakauskirja

Volume27

Issue2

First page 32

Last page50

ISSN1456-7989

eISSN2489-5822

DOIhttps://doi.org/10.54329/akakk.162786

Web address https://doi.org/10.54329/akakk.162786


Abstract

Elinikäistä ohjausta toteutetaan ammatillisessa koulutuksessa opinto- ja uraohjauksena tavoitellen työllistymissiirtymien vahvistamista, jatko-opintomahdollisuuksia ja yhteiskunnallista osallisuutta. Ammatillisessa koulutuksessa ohjauksesta vastaa yleensä ammatillinen opettaja tai ammatillinen erityisopettaja osana henkilökohtaistamisprosessia.  Tutkimuksen tavoitteena on selvittää opiskelijoiden näkemyksiä saamastaan opinto- ja uraohjauksesta ja tarkastella, miten ne vastaavat Life design- teoriaan ja Hyvän ohjauksen kriteereihin. Tutkimuskysymys on, miten Hyvän ohjauksen kriteerit toteutuvat erityistä ja vaativaa erityistä tukea saavien opiskelijoiden ammatillisessa perustutkintokoulutuksessa.

Tutkimukseen osallistui kahdeksan (n = 8) ammatillisen oppilaitoksen opiskelijaa, jotka olivat saaneet opintoihinsa erityistä tai vaativaa erityistä tukea. Tutkimusaineiston muodostavat puolistrukturoidut teemahaastattelut, jotka litteroitiin ja analysoitiin soveltaen teoriaohjaavaa sisällönanalyysia.

Tutkimustulosten mukaan ohjaus oli opiskelijalähtöistä, kokonaisvaltaista, vuorovaikutteista, luottamuksellista ja siinä huomioitiin opiskelijoiden henkilökohtaiset tarpeet ja valmiudet. Ohjaus auttoi opiskelijoita kiinnittymään opintoihin, edisti työelämäyhteistyötä sekä opinto- ja urasuunnitelmien toteutumista. Hyvän ohjauksen kriteerit eivät toteutuneet monikanavaisena ohjauksena, jatkuvana ja kannustavana palautteena. Ohjaus ei muodostanut selkeää jatkumoa siirtymävaiheissa. Opinto- ja uraohjaukseen tulisi kiinnittää nykyistä enemmän huomiota erityistä ja vaativaa erityistä tukea saavien opiskelijoiden osalta varmistaen opinto-ohjaajien palveluiden riittävä saatavuus.


Downloadable publication

This is an electronic reprint of the original article.
This reprint may differ from the original in pagination and typographic detail. Please cite the original version.





Last updated on 2025-09-09 at 15:35