E1 Popularised article

Jokaisella pojalla on oikeus tulla nähdyksi arvokkaana osana yhteiskuntaamme




AuthorsKero, Katja

Publication year2025

JournalTurun Sanomat

Issue18.5.2025

First page 2

Last page2

Web address https://www.ts.fi/puheenvuorot/6663108


Abstract

Kansainvälistä poikien päivää vietettiin 16. toukokuuta. Päivä kannustaa meitä tarkastelemaan poikien asemaa ja hyvinvointia yhteiskunnassamme sekä vahvistamaan heidän mahdollisuuksiaan tulla kuulluiksi ja kohdatuksi.

Nuoruus on kehitysvaihe, johon sisältyy sekä mahdollisuuksia että riskejä. Identiteetin rakentumisen herkkyys ja sosiaalisen median tarjoamat yksinkertaistetut mutta haitalliset mallit voivat ohjata nuoria miehiä ääriajattelun ja vahingollisten sukupuoliroolien suuntaan. Digitaaliset alustat vahvistavat vastakkainasetteluja ja esittelevät epäterveitä roolimalleja, joiden vaikutusta ei tule vähätellä.

Esimerkiksi Andrew Taten kaltaisten somevaikuttajien suosio osoittaa, miten hyväksyntää ja merkitystä etsivät pojat voivat päätyä naisvihamielisiin ja rasistisiin yhteisöihin. Yhteiskunnan vastuulla on tarjota vahvempia, rakentavia ja arvopohjaisia vaihtoehtoja. Nuorille miehille tulee avata reittejä, joiden kautta voi rakentua terve käsitys miehisyydestä, merkityksellisyydestä ja yhteiskuntaan kuulumisesta.



Last updated on 2025-20-05 at 11:40