A2 Refereed review article in a scientific journal
Oppisopimuskoulutus osana sosiaali- ja terveysalan koulutusta
Authors: Marjamäki, Tiina; Alhonkoski, Mika; Gustafsson, Marja-Liisa; Ojanen, Kalle; Salminen, Leena
Publisher: Suomen sairaanhoitajaliitto
Publication year: 2024
Journal: Tutkiva Hoitotyö
Journal name in source: Tutkiva hoitotyö
Volume: 22
Issue: 3
First page : 13
Last page: 20
ISSN: 1459-4846
eISSN: 2489-8775
Web address : https://tuhto.emagz.fi/reader/issue/10228/395978/12
Tutkimuksen tarkoitus : Tämän scoping katsauksen tarkoituksena oli kuvata sosiaali- ja terveysalan oppisopimuskoulutusta ja oppisopimuskoulutuksen oppimistuloksia.
Aineisto ja menetelmät : Tutkimuksessa hyödynnettiin scoping katsauksen viitekehystä. Aineisto rajattiin kirjallisuuteen, jotka käsittelivät vain sosiaali- ja terveysalan oppisopimuskoulutusta. Haku tehtiin kuuteen eri tieteelliseen tietokantaan Pubmed, Cinahl, Medic, Teacher Reference Center, Cochrane center ja Eric. Katsaukseen valittiin kuusi artikkelia, jotka analysoitiin temaattisella analyysillä.
Tutkimuksen tulokset : Tulokset jaoteltiin analyysin perusteella kolmeen kuvailevaan teemaan; oppisopimuskoulutus osana työvoimapoliittista ratkaisua, oppisopimusopiskelun kustannukset ja oppisopimuskoulutuksen laatu. Tähän scoping katsaukseen ei löydetty artikkeleita, jotka olisi kuvanneet oppisopimuskoulutuksen oppimistuloksia sosiaali- ja terveysalalla.
Päätelmät : Katsaus osoittaa, että oppisopimuskoulutus koetaan osana yhteiskunnallista koulutusrakennetta, joka osaltaan voi olla ratkaisemassa sosiaali- ja terveysalan työvoimapoliittisia haasteita. Toisaalta erityisesti tutkimuskirjallisuuden vähyys korostaa lisätutkimusten tarvetta, jotta oppisopimuskoulutusta voidaan tulevaisuudessa kehittää tutkimukseen perustuvan tiedon avulla.