A1 Refereed original research article in a scientific journal
Keskosten äidit tupakoivat raskausaikana muita yleisemmin
Authors: Ekblad Mikael, Maunu Jonna, Munck Petriina, Ekblad Satu, Matomäki Jaakko, Lapinleimu Helena, Haataja Leena, Lehtonen Liisa
Publication year: 2008
Journal: Lääkärilehti
Volume: 63
Issue: 11
First page : 1047
Last page: 1051
Web address : https://www.laakarilehti.fi/tieteessa/alkuperaistutkimukset/keskosten-aidit-tupakoivat-raskausaikana-muita-yleisemmin/
Lähtökohdat: Selvitimme eroaako keskosten ja verrokkien äitien raskauden aikainen tupakointi ja alkoholin käyttö ja miten ne vaikuttavat lasten kehitykseen.
Menetelmät: Tutkimusaineistona oli vuosina 2001–06 TYKS:ssa korkeintaan 1 500 g painoisena tai alle 32 raskausviikolla syntyneet keskoset (n = 233) ja täysiaikaisena syntyneet verrokit (n = 199).
Tulokset: Tupakoivat äidit saivat useammin keskosia kuin tupakoimattomat. Keskosten äideistä 18,0 % ja verrokkien äideistä 6,5 % tupakoi raskauden aikana (p < 0,001). Alkoholia käytti 8,2 % vs. 6,0 % (n.s.). Äidin tupakointi tai alkoholin käyttö ei vaikuttanut lapsen kehitystasoon, mutta alkoholille altistuneilla oli lapsilla pienempi päänympärys kahden vuoden korjatussa iässä. Osoitimme, että neuvolassa saatu tieto päihteiden käytöstä on puutteellista.
Päätelmät: Tupakoivat äidit saivat keskosia merkitsevästi useammin kuin tupakoimattomat. Alkoholialtistuksen haitallinen vaikutus näkyi keskosilla hitaampana pään kasvuna. Neuvoloiden olisi paneuduttava raskauden aikaisen päihdehaastattelun parantamiseen.