A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä

Neuvolalääkärit työstään: Moniammatillinen yhteistyö parantunut




TekijätMiia Tuominen, Tuovi Hakulinen, Marjaana Pelkonen, Päivi Rautava

KustantajaSuomen Lääkäriliitto

Julkaisuvuosi2019

JournalLääkärilehti

Vuosikerta74

Numero7

Aloitussivu388

Lopetussivu391

eISSN2489-7434

Verkko-osoitehttps://www.laakarilehti.fi/tieteessa/alkuperaistutkimukset/neuvolalaakarit-tyostaan-moniammatillinen-yhteistyo-parantunut/

Rinnakkaistallenteen osoitehttps://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/39299694


Tiivistelmä

LÄHTÖKOHDAT Neuvolatyön ohjausta, toimintatapoja ja seurantaa on kehitetty 2000-luvulla aiempaa systemaattisemmin.

MENETELMÄT Sähköiseen kyselyyn vastasi 123 neuvolalääkäriä.

TULOKSET Lääkärit arvioivat toimintaedellytysten pysyneen enimmäkseen ennallaan kolmena edeltävänä vuonna. Tärkeimpinä kehittämiskohteina pidettiin henkilöstövoimavaroja, yhteistyötä muiden lapsiperhetyötä tekevien tahojen kanssa ja asiakastietojen kirjaamista.

PÄÄTELMÄT Moniammatillinen yhteistyö on vahvistunut, mutta sitä tarvitaan lisää etenkin sosiaalihuollon kanssa. Henkilöstövoimavarat on turvattava. Lääkärien työn edellytyksiä voidaan parantaa kehittämällä johtamista ja tietojärjestelmien käytettävyyttä.


Ladattava julkaisu

This is an electronic reprint of the original article.
This reprint may differ from the original in pagination and typographic detail. Please cite the original version.





Last updated on 2024-26-11 at 20:19