A1 Vertaisarvioitu alkuperäisartikkeli tieteellisessä lehdessä

”Mikä tahansa on mahdollista tässä talossa”: Arkipäivän utopioiden materiaalis-diskursiivinen rakentuminen




TekijätPerheentupa Inna, Salmenniemi Suvi, Porkola, Pilvi

KustantajaTutkijaliitto ry

KustannuspaikkaHelsinki

Julkaisuvuosi2023

JournalTiede & Edistys

Vuosikerta48

Numero3

eISSN0356-3677

DOIhttps://doi.org/10.51809/te.125941

Verkko-osoitehttps://doi.org/10.51809/te.125941

Rinnakkaistallenteen osoitehttps://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/380718672


Tiivistelmä
ABSTRAKTI

Tässä artikkelissa tarkastellaan arkipäivän utopioita ja niiden materiaalisia järjestyksiä. Arkipäivän utopioilla viitataan yhteisöihin, joissa eletään todeksi vaihtoehtoisia ja kestävämpiä elämänmuotoja. Artikkeli tutkii tällaisia yhteisöjä etnografisesti kahden tapausesimerkin, Mustarinda ry:n ja Oranssi ry:n, kautta.

Artikkeli osoittaa, että arkipäivän utopioille ominainen vaihtoehtoiseen tulevaisuuteen kurottautuminen on vahvasti materian, erityisesti talojen, muovaamaa. Talot mahdollistavat utooppisten yhteisöjen toisin olemisen, tekemisen ja ajattelemisen. Lisäksi ne ottavat avainroolin arkipäivän utopioiden jatkuvuuden takaamisessa. Artikkeli havainnollistaa lisäksi tapaa, jolla ihmiset ja talo yhteistoimijuudessa toteuttavat prefiguratiivista politiikkaa. Näin se kontribuoi arkipäivän utopioiden tutkimukseen uusmaterialistisesta näkökulmasta.

Artikkeli pohjaa vuosina 2000-2022 tuotettuun aineistoon, joka koostuu 20 haastattelusta ja osallistuvasta havainnoinnista.


Ladattava julkaisu

This is an electronic reprint of the original article.
This reprint may differ from the original in pagination and typographic detail. Please cite the original version.





Last updated on 2024-26-11 at 11:34