Lukuintoa etsimässä




Aerila Juli-Anna, Niinistö Eeva-Maija, Kallio Heli, Heino Susanna, Nurmi Elisa, Toivanen Elisa, Äimälä Paula

Atjonen Päivi, Happonen Heikki, Korkki Jyrki, Lehikoinen-Suviranta Terhi, Patrikainen Risto, Vähä Eliisa

Joensuu

2014

Ohjausta, harjoittelua ja oppimista: teoria ja käytäntö ohjatussa harjoittelussa

Suomen harjoittelukoulujen julkaisu

110

125

16

978-952-61-1590-0

http://epublications.uef.fi/pub/urn_isbn_978-952-61-1591-7/urn_isbn_978-952-61-1591-7.pdf



Monipuolinen kirjallisuustarjonta ja positiiviset lukukokemukset mahdollistavat paitsi hyvän lukutaidon, myös lukuharrastuksen. Lukuharrastuksen näkökulmasta lukemiseen panostaminen alakoulun ensimmäisillä luokilla on tärkeää, sillä myöhemmillä vuosiluokilla lukemiseen varatun ajan saattavat viedä muut harrastukset. Luonnollista tietenkin on, että pääpaino alkuopetuksessa on lukutaidon harjoittelemisessa ja siihen liittyvän motivaation ylläpitämisessä.

Tässä artikkelissa lukemista kuvataan erityisesti alkuopetuksen ja lukuharrastuksen näkökulmasta. Lisäksi keskitytään siihen, mitä koulussa voidaan lukuharrastuksen hyväksi tehdä ja mitä vanhoja käytänteitä voisi olla syytä muuttaa. Kuvaamme Rauman normaalikoulun Lukuinto-vuotta alkuopetuksen luokissa ja kerromme puolentoista vuoden aikana tehdyistä erilaisista kokeiluista lukuinnon löytämiseksi.

Monipuolinen kirjallisuustarjonta ja positiiviset lukukokemukset mahdollistavat paitsi hyvän lukutaidon, myös lukuharrastuksen. Lukuharrastuksen näkökulmasta lukemiseen panostaminen alakoulun ensimmäisillä luokilla on tärkeää, sillä myöhemmillä vuosiluokilla lukemiseen varatun ajan saattavat viedä muut harrastukset. Luonnollista tietenkin on, että pääpaino alkuopetuksessa on lukutaidon harjoittelemisessa ja siihen liittyvän motivaation ylläpitämisessä.Tässä artikkelissa lukemista kuvataan erityisesti alkuopetuksen ja lukuharrastuksen näkökulmasta. Lisäksi keskitytään siihen, mitä koulussa voidaan lukuharrastuksen hyväksi tehdä ja mitä vanhoja käytänteitä voisi olla syytä muuttaa. Kuvaamme Rauman normaalikoulun Lukuinto-vuotta alkuopetuksen luokissa ja kerromme puolentoista vuoden aikana tehdyistä erilaisista kokeiluista lukuinnon löytämiseksi.Artikkelin ensimmäinen osa kuvaa kokeiluja, joissa pyrittiin keskittymään lukemisen perusasioiden kuntoon saattamiseen, ja toinen osa kuvaa kokeiluja, joissa testattiin IPadien mahdollisuuksia lukutaidon kehittämisessä ja lukemaan innostamisessa.



Last updated on 2024-26-11 at 12:08