A2 Refereed review article in a scientific journal
Lymen borrelioosi: suositus diagnostiikasta ja hoidosta
Authors: Kortela E, Kanerva M, Kurkela S, Hytönen J, Jarva H, Pietikäinen A, Airas L, Nieminen T, Peltola V, Oksi J, Järvinen A, Pitkäpaasi M, Nyman D, Tikkala J, Lindén M, Perander L, Nordberg M
Publisher: Suomen lääkäriliitto
Publication year: 2023
Journal: Lääkärilehti
Journal name in source: Suomen lääkärilehti - Finlands läkartidning
Volume: 78
Issue: 37-38
First page : 1428
Last page: 1432
ISSN: 0039-5560
eISSN: 2489-7434
Web address : https://www.laakarilehti.fi/lehdet/37-38-2023/lymen-borrelioosi-suositus-diagnostiikasta-ja-hoidosta/
Self-archived copy’s web address: https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/181966305
• Lymen borrelioosin kohdekudoksia ovat iho, hermosto ja nivelet sekä hyvin harvoin sydän ja silmät.
• Erythema migransin diagnoosi on kliininen. Muissa ilmentymissä diagnostiikka perustuu lisäksi vasta-ainemääritykseen ja tarvittaessa aivo-selkäydinneste- tai nivelnestenäytteen tai ihokoepalan löydöksiin.
• Hoidossa käytetään yleensä doksisykliiniä tai amoksisilliinia, harvemmin keftriaksonia, atsitromysiiniä tai kefuroksiimiaksetiilia.
• Hoitoaika on 2–4 viikkoa taudinkuvan mukaan.
Downloadable publication This is an electronic reprint of the original article. |