Ruokariippuvuusoireiden esiintyvyys ja yhteydet psykiatrisiin oireisiin FinnBrain-syntymäkohortissa




Lumia Iida, Tuulari Jetro J, Karlsson Linnea, Karlsson Hasse, Kajanoja Jani

PublisherSuomalainen lääkäriseura Duodecim

2023

Duodecim

Duodecim

139

2

151

157

0012-7183

2242-3281

https://www.duodecimlehti.fi/lehti/2023/2/duo17155

https://research.utu.fi/converis/portal/detail/Publication/180365361



LÄHTÖKOHDAT : Tietyillä ruuilla on esitetty olevan riippuvuuspotentiaalia, vaikka ruokariippuvuus on käsitteenä kiistanalainen. Tavoitteenamme oli selvittää mahdollisten ruokariippuvuusoireiden koettua esiintyvyyttä suomalaisilla sekä ruokariippuvuuden yhteyksiä mielenterveysoireisiin ja painoindeksiin. MENETELMÄT : Tutkimusjoukon muodostivat 377 FinnBrain-syntymäkohortin osatutkimuksen vanhempaa. Taustamuuttujina kysyttiin ikää, painoindeksiä ja koulutustasoa sekä masennus- ja ahdistusoireita. Ruokariippuvuutta mitattiin Yale Food Addiction Scale (YFAS) -kyselyllä.
TULOKSET : Ruokariippuvuuden kynnysarvon ylitti 1,5 \% miehistä ja 6,6 \% naisista, ja heistä suurempi osa oli ylipainoisia (85 \% vs 48 \%, p = 0,009) tai lihavia (46 \% vs 15 \%, p = 0,003) verrattuna tutkittaviin, joilla ruokariippuvuuden kynnysarvo ei ylittynyt. Heillä oli myös enemmän masennus- ja ahdistusoireita. Vaikeuksia vähentää tai välttää tiettyjen ruokien syömistä esiintyi 50 \%:lla tutkittavista.
​​​​​​​PÄÄTELMÄT : Kyseessä on ensimmäinen suomalaisten ruokariippuvuusoireita kartoittava tutkimus. Ruokariippuvuusoireet ovat huomattavan yleinen koettu ongelma ja mahdollisesti oleellinen tekijä väestön ylipainon kehittymisessä.


Last updated on 2024-26-11 at 23:11