Kirja-arvio: Kertomus kovan maailman kauneudesta, kehitysyhteistyön ongelmista ja yksilön paikasta maailmassa




Holmi Jerkko

PublisherSuomen humanistiverkko

2023

Agricolan kirja-arvostelut

6.4.2023

1796-704X

https://agricolaverkko.fi/review/kertomus-kovan-maailman-kauneudesta-kehitysyhteistyon-ongelmista-ja-yksilon-paikasta-maailmassa/



Marjo Mäenpää kertoo kirjassaan monitasoisen tarinan vuosistaan kehitysyhteistyökentän työtehtävissä Kongon demokraattisen tasavallan levottomassa itäosassa. Joukkoon mahtuu niin henkilökohtaisia onnistumisia, järjestelmätason pettymyksiä kuin pohdiskelua maailmanmenosta ja sen ihmisistä yleensäkin. Tarkastelun taustalla pysyttelee koko ajan myös Kongon historia länsimaiden vaikutuspiirissä ja sen vaikutukset nykypäivän Kongossa.

Mäenpää, Marjo: Tulivuorikaupunki Kongossa – Avustustyötä Afrikan sydämessä. Bazar Kustannus, 2023. 254 sivua. ISBN 978-952-376-962-5.



Last updated on 2024-26-11 at 11:15