E1 Yleistajuinen artikkeli lehdessä

Mitä opimme kriisistä tulevaisuuden varalle?




TekijätWilenius Markku

KustannuspaikkaTurku

Julkaisuvuosi2022

JournalTurun Sanomat

Numero12.5.2022

Verkko-osoitehttps://www.ts.fi/puheenvuorot/5653373


Tiivistelmä

Mitä opimme kriisistä tulevaisuuden varalle?

Venäjän invaasio on aiheuttanut tulevaisuuden tutkijalle harmaita hiuksia, ihan kuin niitä ei olisi ollut jo tarpeeksi muutenkin. Miten ymmärtää Vladimir Putinin Venäjän toimintaa ja miten ymmärtää sitä, miten tähän on tultu?

Voitonpäivän paraatia katsoessani ajattelin, kuinka pitkälle maailma on antanut kaiken tämän kehittyä. Ja tämä tapahtuu vuonna 2022, jolloin maailman oletetaan olevan dramaattisesti kehittyneempi kuin toisen maailmansodan aikaan.

Tulevaisuudentutkijana tehtäväni on antaa perspektiivi ja konteksti, josta on hyötyä arvioitaessa minkä tahansa tapahtuman tulevaisuuden vaikutuksia. Peruskysymys on siten: olisimmeko voineet lopettaa tämän ennen kuin se kärjistyi? Olisimme voineet. Mutta emme tehneet, syynä väärät ajattelu- ja toimintamallit.



Last updated on 2024-26-11 at 13:33