D2 Article in a professional compilation book

Unihalvaus




AuthorsValli Katja

EditorsTunturi, Satu; Airola, Kristiina; Huttunen, Matti; Jalanko, Hannu; Lumio, Jukka; Mustajoki, Pertti; Saarelma, Osmo; Tiitinen, Aila

PublisherKustannus Oy Duodecim

Publication year2022

Book title Lääkärikirja Duodecim

Issue23.8.2022

Web address https://www.terveyskirjasto.fi/dlk01317(external)


Abstract
  • Unihalvaus on nukahtamisen tai heräämisen yhteydessä esiintyvä tila, johon liittyy tahdonalaisten lihasten lamaantuminen ja kyvyttömyys liikkua, vaikka henkilö on hereillä.
  • Unihalvaukseen saattaa liittyä kokemus pahantahtoisen olennon läsnäolosta sekä näkö- tai kuulohallusinaatioita tai illuusioita.
  • Unihalvaus kestää tyypillisesti muutamasta sekunnista muutamaan minuuttiin.
  • Vaikka unihalvaus on usein hyvinkin pelottava, se on vaaraton ja liittyy vain harvoin neurologiseen tai psykiatriseen sairauteen.
  • Unihalvauksen kokee vuosittain lähes 3 % väestöstä, mutta ne ovat tavallisempia terveillä nuorilla aikuisilla sekä narkolepsiapotilailla ja ahdistuneisuushäiriötä, masennushäiriötä tai traumaperäistä stressihäiriötä sairastavilla.
  • Unihalvaukselle altistavat geneettiset tekijät, riittämätön uni ja epäsäännöllinen unirytmi sekä alkoholin käyttö ja selällään nukkuminen.



Last updated on 2024-26-11 at 20:35