E2 Popularised book
Yksisarvinen — Maailman myyteissä ja tarinoissa
Authors: Latva, Otto
- Publisher: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Publication year: 2026
ISBN: 978-951-858-783-8
Publication's open availability at the time of reporting: No Open Access
Publication channel's open availability : No Open Access publication channel
Miten antiikin tarujen yksisarvisesta tuli rakkauden ja kristinuskon symboli, miljardin dollarin arvoista yritystä kuvaava käsite ja sateenkaaren väreissä kimmeltävä satuolento?
Yksisarvinen maailman myyteissä ja tarinoissa kuljettaa lukijan halki vuosisatojen antiikin maailmasta keskiaikaan ja nykypäivään, paljastaen kuinka yksisarvinen on muuttanut muotoaan ja merkitystään historian kuluessa. Antiikin kirjallisuudessa yksisarvinen muistutti usein vuohta tai antilooppia, keskiajalla siitä tuli sekä rakkauden että kristillisen siveyden symboli. Nykyään se esiintyy yhtä lailla liikemaailman käsitteenä kuin lastenhuoneiden koristeena.
FT Otto Latvan kulttuurihistoriallinen teos avaa kiehtovasti, miten yksisarvisen myytti on muotoutunut ja mitä se kertoo ihmisten suhteesta sekä todellisiin että kuvitteellisiin eläimiin.