C1 Vertaisarvioitu tieteellinen erillisteos

Åboromantiken. Idéer, läslust och nätverk på 1810-talet.




TekijätSarjala, Jukka

Julkaisuvuosi2025

Sarjan nimiSkrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland

Numero sarjassa889

Aloitussivu1

Lopetussivu296

ISBN978-951-583-671-7

ISSN 0039-6842

eISSN2490-1547


Tiivistelmä

Det litterära uppsvinget i Europa sporrade studenterna i Åbo och under 1810-talet började Åboromantiken växa fram. Med ett ökat utbud av böcker och tidskrifter kunde studenterna ta del av nya tankar och idéer, framför allt från romantikens tyska filosofer. Impulserna inspirerade till egna publikationer, läsecirklar, sång och debatt, och ett nyväckt intresse för den finska folkdikten.

Den uppblossande universitetsaktivismen utmanade professorerna i Åbo och oroade den ryska överheten – det fanns varnande exempel på studentupplopp vid andra europeiska universitet. Studenterna bevakades hårt och varje antydan till protester och överträdelser stoppades.

Jukka Sarjala följer Åboromantikernas spår genom att kartlägga deras inbördes nätverk och kontakterna till Sverige, särskilt Uppsala. Boken synliggör också hur de nationalistiska idéer som senare utvecklades i
Finland här fick ett tidigt uttryck.


Julkaisussa olevat rahoitustiedot
Finlands Akademi
Finska kulturfonden


Last updated on 2025-12-08 at 08:07