Kieli verkossa – Näkökulmia digitaaliseen vuorovaikutukseen
: Näkökulmia digitaaliseen vuorovaikutukseen
: Marja-Liisa Helasvuo, Marjut Johansson, Sanna-Kaisa Tanskanen
: Helsinki
: 2014
: 1402
: 1
: 219
: 978-952-222-585-6
: 0355-1768
Digitaalinen media on mullistanut ihmisten tapaa viestiä keskenään. Se on luonut myös kokonaan uudenlaisia ympäristöjä, joissa kieltä käytetään. Kirjassa kartoitetaan digitaalista vuorovaikutusta ja tietokonevälitteistä viestintää kielentutkimuksen näkökulmasta.
Kirjan artikkeleissa tutkitaan kahdenvälistä tai monenkeskistä digitaalista vuorovaikutusta arkisissa ja institutionaalisissa konteksteissa. Kirjassa esitellään myös tietokonevälitteisen viestinnän sanastoa. Artikkelit tarkastelevat erilaisia suullisia ja kirjoitettuja tekstilajeja tekstiviesteistä blogeihin, verkkokeskusteluista kotisivuihin. Miten tunteita ilmaistaan blogissa? Miten arvoja rakennetaan kotisivuilla? Miten tietotekninen sanasto on kehittynyt? Mikä on viral video suomeksi? Miten kulttuurienvälisyys tulee esille podcasteissa? Miten erikielisissä verkkokeskusteluissa opiskelijat pohtivat opiskeluunsa liittyviä asioita?
Tämä kirja on ensimmäinen suomenkielinen katsaus digitaaliseen vuorovaikutukseen kielentutkimuksen näkökulmasta. Kirja on tarkoitettu opiskelijoille ja tutkijoille, digitaalisen viestinnän parissa työskenteleville tai siitä kiinnostuneille. Kirjaa voi käyttää tietokirjana, tieteellisenä teoksena tai oppikirjana eri oppilaitoksissa.